Sevmesini bilene çok yakın olan Allah, akıl ile anlamak isteyene de o kadar uzaktır, gizlidir.

Alexis Carrel
0
1 ay 0 Cevaplar 5 görüntüleme 0

Ben göklere bakıp varlıkların azametini müşahede edip Allah’a inanmayanlara hayret ediyorum.

Abraham Lincoln
0
4 ay 0 Cevaplar 19 görüntüleme 0

İnsanlara gösteriş için amel yapıp, sonra da bunu Allahü tealanin kabul etmesini istemek yakışır mı? Hırsı, şımarıklığı, azgınlığı ve dünyaya düşkünlüğü bırak. Sevincini ve neşeni biraz azalt. Biraz hüzünlü ol. Peygamber efendimiz başkasının kalbini ferahlandırmak için tebessüm buyururlardı.

Abdülkadir Geylani
0
4 ay 0 Cevaplar 17 görüntüleme 0

Hak Tealanın hakimliğini tanıdığınız, emaneti ve emniyyeti bozmayarak çalıştığınız zaman, birbirinizi ne kadar sevecek, birbirinize ne kadar bağlı kardeşler olacaksınız. Sizin o kardeşliğinizden Allah’ın merhameti neler yaratacaktır. Kavuştuğunuz her nimet, hep Hakk’a imanın hasıl ettiği kardeşliğin neticesi ve Allahü Tealanın merhamet ve ihsanıdır. Gördüğünüz her musibet ve felaket de; hep kızgınlığın, nefretin ve düşmanlığın neticesidir. Bunlar ise hakkı tanımamanın, zulm ve haksızlık etmenin cezasıdır.

Abdülhakîm Arvâsî
0
4 ay 0 Cevaplar 22 görüntüleme 0

İslam dini, Allahü Tealanın, Cebrail ismindeki melek vasıtası ile, sevgili peygamberi Muhammed Aleyhisselama gönderdiği, insanların, dünyada ve ahirette rahat ve mesut olmalarını sağlayan, usul ve kaidelerdir. Bütün üstünlükler, faideli şeyler, İslamiyetin içindedir. Eski dinlerin görünür görünmez bütün iyiliklerini, İslamiyet, kendinde toplamıştır. Bütün saadetler, muvaffakiyetler ondadır. Yanılmayan, şaşırmayan, akılların kabul edeceği esaslardan ve ahlaktan ibarettir. Yaradılışında kusursuz olanlar onu reddetmez ve nefret etmez, İslamiyetin içinde hiçbir zarar yoktur. İslamiyetin dışında hiçbir menfaat yoktur ve olamaz.

Abdülhakîm Arvâsî
0
4 ay 0 Cevaplar 18 görüntüleme 0

İmanın hakikatine kavuşmak için dört şey lazımdır: Bütün farzları edeple yapmak; helal yemek; görünen ve görünmeyen haramlardan sakınmak ve bunlara ölünceye kadar devam etmektir.

Abdullah Tüsteri
0
4 ay 0 Cevaplar 17 görüntüleme 0