Amellerin şahı üçtür: Mal az olduğunda da cömert olmak. Yalnızken de Allah’tan korkup haramdan sakınmak. Kendisinden korkulan veya birşey umulan kimsenin huzurunda da doğruyu söyleyebilmek.

Bişr-i Hafi
0
4 sene 0 Cevaplar 398 görüntüleme 0

Her işe besmele ile başla!Temiz ol daima iyiliği adet edin!Dünyanın mutluluğuna mağrur olma!Kimseye kızma eziyet ve cefa etme!Ömrün uzun olsun istersen, kimsenin nimetine haset etme!Kimseyi kötüleyip, atıp tutma!Senden üstün kimsenin önünden yürüme!Dişin ile tırnağını kesme!Çok uyumak kazancın azalmasına sebep olur!Akıllı isen yalnız yolculuğa çıkma!Seher vakti Kur’an-ı Kerim oku!Daima Allah-ü Teâlâ’yı zikret!Kendini başkalarına medhetme!Namahreme bakma, harama bakmak gaflet veririr.Kimsenin kalbini kırıp, viran eyleme!Edepli, mütevazi ve cömert ol!Yalnız bir evde yatmaktan sakın!Velî, insanlardan gelen sıkıntılara tahammül edip katlanan kimsedir. O, toprak gibidir.Toprağa her türlü kötü şey atılır.Fakat topraktan hep güzel şeyler biter.

Akşemseddin Hazretleri
0
4 sene 0 Cevaplar 621 görüntüleme 0

Dünyalık toplarken, gece odun toplayan fakat eline geldiğini bilmeyen kişi gibi olma. Eline geçen dünyalığın helal mi yoksa haram mı, olduğuna dikkat et.

Abdülkadir Geylani
0
4 sene 0 Cevaplar 536 görüntüleme 0