Çoğunluğun iradesi, diğer insanlar üzerinde baskı yapabilir; gücün çoğunluk tarafından kötüye kullanılmasının önlenmesi gereklidir. ‘Çoğunluğun tiranlığı’ topluma karşı bir kötülüktür ve toplum buna karşı korunmalıdır.

John Stuart Mill
0
3 sene 0 Cevaplar 363 görüntüleme 0

İnsanın sırf çoğunluk, çoğunlukta olduğu için, kitlelerle ya da çoğunlukla aynı şekilde düşünmek istemesi aşağılık ve düşük bir kafası olduğunun kanıtıdır. Halkın çoğunluğu ona inansın inanmasın, hakikat değişmez.

Giordano Bruno
0
3 sene 0 Cevaplar 283 görüntüleme 0

Çoğunluğun görüşlerini dile getirmek, üstün nitelikli bir kimsenin zaman harcamasına asla değmez. Tanım gereği, bunu yapacak nasıl olsa pek çok başka kişi çıkar.

Godfrey Harold Hardy
0
3 sene 0 Cevaplar 268 görüntüleme 0

Bir azınlık çoğunluğa uyduğu sürece güçsüzdür; azınlık bile değildir. Ama bütün ağırlığyla diretti mi, işte o zaman önüne geçilmez bir kuvvet olur.

Henry David Thoreau
0
3 sene 0 Cevaplar 295 görüntüleme 0

Doğruya oy vermek bile doğru için bir şey yapmak değildir. Bu sadece doğrunun üstün gelmesi yolundaki irademizi insanlara az buçuk duyurmaktır. Akıllı bir insan, doğruyu ne rastlantıya bırakır, ne de onun çoğunluk kanalıyla üstün gelmesini ister. Yığınların davranışlarında pek az fazilet vardır. Çoğunluk, nihayet köleliğin kaldırılması için oy verirse, ya köleliğe karşı ilgisiz olduğu için verir veya kendi oyuyla ortadan kaldırılacak pek az kölelik kaldığı için. O zaman da asıl kendisi köle olmuş olur.

Henry David Thoreau
0
3 sene 0 Cevaplar 289 görüntüleme 0

Çoğunluk kavramaz karşılaştığı şeyleri. Ne de anlar öğretildiği zaman. Yalnızca öyle gözükür.
Heraklitus
0
3 sene 0 Cevaplar 319 görüntüleme 0

Bu dünyada çoğunluğun küçük bir azınlık tarafından yönetilmesinden daha garip bir şey yoktur.
David Hume
0
3 sene 0 Cevaplar 313 görüntüleme 0