"D��zeltmek" Hakkında Kim Ne Demiş?

Başkalarını düzeltmek istiyorsanız, önce kendinizi düzeltiniz.

Hz. Ömer (R.A.)
Kategori: Genel
DeğişmekDeğiştirmekDüzelmekDüzeltmek
Benzer Yazılar Yorumlar

Yapıcı Eleştiri

Hindistan’da çok ünlü bir ressam varmış. Herkes bu ressamın yapıtlarını kusursuz kabul edecek kadar beğenirmiş ve O’nu ‘Renklerin Ustası’ anlamına gelen Ranga Geleri olarak tanısa da, kısaca Ranga Guru derlermiş.

O’nun yetiştirdiği bir ressam olan Racigi ise artık eğitimini tamamlayıp son resmini bitirerek Ranga Guru’ya götürmüş ve O’ndan resmini değerlendirmesini istemiş.

Ranga Guru; “Sen artık ressam sayılırsın Racigi. Artık senin resmini halk değerlendirecek.” diyerek resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve meydanda en görünen yere koymasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş.

Racigi denileni yapmış. Racigi birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki tüm resim çarpılardan neredeyse görünmüyor. Çok üzülmüş tabii. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki. Resmi alıp götürmüş Ranga Guru’ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş.

Ranga Guru, üzülmemesini ve yeni bir resim yapmasını istemiş. Racigi yeniden yapmış resmi ve yine Ranga Guru’ya götürmüş.

Ranga Guru resmi tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş. Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya, birkaç fırça ile birlikte insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı bırakmasını istemiş.

Racigi denileni yapmış. Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış, fırçalar da boyalar da bırakıldığı gibi duruyor. Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru’ya gitmiş ve resme dokunulmadığını anlatmış.

Ranga Guru demiş ki; “Sevgili Racigi, sen ilk resminde insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız eleştirebileceklerini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. Oysa ikinci resminde onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin. Şunu hiç unutma sevgili Racigi, kötü yönde eleştirmek kolaydır, yapıcı eleştiride bulunmak ise eğitim gerektirir.”

Anonim (Anonymous, La-Edri)
Kategori: Nükteler
DüzeltmekEleştiriEleştirmekEleştirmenİkazTenkitUyarı
Benzer Yazılar Yorumlar

Kitaptaki Yanlışlar

Akşehir'e tayin edilen bir kadı, halkın silah satmasını yasak etmiş. Küçük bir çakı taşımak bile suç sayılır olmuş. Görevli memurlar sıkı bir takibe ve kontrole başlamışlar. Bir gün Nasreddin Hoca'nın üstünü başını aramışlar. Kuşağın arasından kocaman bir bıçak çıkınca şaşırmışlar:
- Bu da nedir Hoca? Sen silah taşımanın yasak olduğunu bilmiyor musun? demişler.
- Evet demiş, biliyorum. Fakat bu silah değildir. Kitaplarda bir takım yanlışlar görünce bunun ucuyla kazıyorum.
- Olur mu Hocam demişler, kocaman bir bıçakla kitaptaki yanlışlar kazınır mı?
- Olur olur demiş Hoca. Siz bilmiyorsunuz ama bazı kitaplarda o kadar büyük yanlışlar var ki bu bıçak bile küçük kalıyor...

Nasreddin Hoca
Kategori: Fıkralar
ÇözümDoğruDüzeltmekYanlış
Benzer Yazılar Yorumlar

Yıkmak düzeltmekten, yalan söylemek ispatlamaktan daha kolaydır.

Arthur Schopenhauer
Kategori: Genel
YalanDüzeltmekYıkmakİspat
Benzer Yazılar Yorumlar

Uşağım bile olsa, yanlışlarımı düzelten efendim olur.

Johann Wolfgang Von Goethe
Kategori: Genel
YanlışEleştiriDüzeltmek
Benzer Yazılar Yorumlar

Dünyada düzeltebileceğimiz, daha iyi yapmayı başarabileceğimiz, ilk ve en mühim kimse kendimizdir.

Aldous Huxley (Aldous Leonard Huxley, Aldoux Huxley)
Kategori: Genel
Düzeltmek
Benzer Yazılar Yorumlar

Yanlış hesap Bağdat’tan döner:

 Ortaya çıkan bir yanlışlık çok geç de olsa düzeltilebilir.

Anonim (Anonymous, La-Edri)
Kategori: Atasözleri
DüzeltmekYanlışlıkGeç
Benzer Yazılar Yorumlar

Kütüphaneden...

Izdırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk'ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar.

Herbert Melzig