İnsan diliyle değil, yaptığı işlerle konuşmalıdır.

Nico Stehr
Kategori: Genel
İşKonuşma
Benzer Yazılar Yorumlar

Halkı hakka davet eden, canavar terbiyecisi gibi olmalıdır. Canavar terbiyecisi nasıl hayvanın huyunu ve yeteneğini bilip ona göre davranırsa hak davetçisi de aynı şekilde davranmalıdır.

Ali Ramiteni
Kategori: Genel
Davet
Benzer Yazılar Yorumlar

Vedâ Hutbesi

(Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) Vedâ Haccı'nda, 9 Zilhicce Cuma Günü Zevâlden Sonra Kasvâ Adlı Devesi Üzerinde, Arafat Vâdisi'nin Ortasında 124 Bin Müslümanın Şahsında Bütün İnsanlığa Şöyle Hitap Etti.)


Hamd Allah'a mahsustur. O'na hamdeder, O'ndan yardım isteriz. Allah kime hidâyet ederse, artık onu kimse saptıramaz. Sapıklığa düşürdüğünü de kimse hidâyete erdiremez. Şehâdet ederim ki; Allah'dan başka ilâh yoktur. Tektir, eşi ortağı, dengi ve benzeri yoktur. Yine şehâdet ederim ki, Muhammed O'nun kulu ve Rasûlüdür.


"Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım.  İnsanlar! Bugünleriniz nasıl  mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur.


Ashabım!  Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O'da sizi yaptıklarınızdan  dolayı sorguya çekecektir. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar, bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.


Ashabım! Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdulmutallib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir. Lakin  anaparanız size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız.


Ashabım! Dikkat ediniz, cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu Iyas Bin Rabia'nın kan davasıdır.


Ey insanlar! Muhakkak ki, şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız.


Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınızı; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.


Ey mü'minler! Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç   şaşırmazsınız. O emanetler, Allah'ın Kitabı Kur’an-ı Kerim ve Peygamberin Sünnetidir.


Mü'minler!  Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslüman'ın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar  kardeştirler. Bir Müslüman'a kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.


Ey insanlar!  Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesini ayırmıştır. Mirascıya vasiyet etmeye lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Zina eden kimse için mahrumiyet vardır.


Ey insanlar!  Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın arap olmayana, arap olmayanın da arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında  en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır. Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'ın kitabı ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz.  Kimse kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.


Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız:


-  Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız.


-  Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz.


-  Zina etmeyeceksiniz.


-  Hırsızlık yapmayacaksınız.


İnsanlar! Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?


(Sahabe-i Kiram birden söyle dediler:


"Allah'ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye şahadet ederiz!"


Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz (S.A.V.) şahadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve söyle buyurdu.)


Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab!


Hz. Muhammed (S.A.V.) (9 Zilhicce l0 H./8 Mart 632 M. Cuma)

Hz. Muhammed (S.A.V.)
Kategori: Genel, Tarihte İz Bırakan Sözler
AdaletAhiretAllah (C. C.)Allah KorkusuAnaparaAshabCanDünyaEmanetErkekEvlilikFaizHakHamdHayatHidayetHırsızlıkİnsan Hakkıİnsan HaklarıİrkKadınKadın HaklarıKan DavasıKulKur'an-I KerimMekkeMirasMüslümanÖldürmekÖmürPeygamberResulŞeytanŞirkSoySoy SopSünnetVârisYardımYaşamZinaVeda HaccıVeda HutbesiHz. Muhammed (S. A. V.)
Benzer Yazılar Yorumlar

Ey nas kendinize geliniz! Siz ne sağıra ne de gaibe dua etmiyorsunuz, siz ziyadesiyle duyan pek yakın ve sizinle beraber olan Allah’a dua ediyorsunuz.

Hz. Muhammed (S.A.V.)
Kategori: Genel
Dua
Benzer Yazılar Yorumlar

İhtiyar; "Neye yarar? diye düşünen kimsedir. Çünkü "Mücadele etmek neye yarar?" sorusuna sıra gelecek, nihayet son sözünü söyleyecektir. "Yaşamak neye yarar!...

Andre Maurois
Kategori: Genel
HayatİhtiyarMücadeleMücadele EtmekYaşamak
Benzer Yazılar Yorumlar

Güzelliği görme yeteneğini kaybetmeyen asla yaşlanmaz.

Andre Maurois
Kategori: Genel
GörmekYaşlılık
Benzer Yazılar Yorumlar

Rant monopolün bir sonucudur.

John Stuart Mill
Kategori: Genel
EkonomiMonopolRantTekel
Benzer Yazılar Yorumlar

Velilerde Allah'tan gelen bir kudret vardır ki, onunla yayından fırlamış oku, yolundan geri çevirirler.

Mevlana Celaleddin-i Rumi
Kategori: Genel
VeliKeramet
Benzer Yazılar Yorumlar

Bal çanağının ağzı kapalı, sen ise üstünü, yanını yalayıp duruyorsun. Çanağı yere çal.

Mevlana Celaleddin-i Rumi
Kategori: Genel
AsılİçÖz
Benzer Yazılar Yorumlar

Devletin büyümesi Malthus Kanunu’na tabidir. Bürokratlar konusunda Malthus’un fikirlerine kesinlikle inanıyorum. Bürokratların sayısındaki ve projelerin parasal değerindeki artış, Malthus Kanunu ile sabitlenmiştir. Eğer devlet hizmetlerinin yerine getirilmesine yönelik 800 Milyon frank harcama için oy kullanırsak, bürokratlar bu 800 milyonun hepsini harcarlar; eğer onlara iki milyar versek, bürokrasi hemen kendini genişletir ve projelerin miktarı da genişler.

Frederich Bastiat
Kategori: Genel
BürokratDevlet
Benzer Yazılar Yorumlar

Arabamıza vücudumuz gibi davransaydık, bir yılda hurdaya dönerdi.


Allen Carr
Kategori: Genel
SağlıkBakım
Benzer Yazılar Yorumlar

Aslında herkes sevdiği insana bakarmış gibi hayata baksa; belki de hayat, bu kadar acı vermekten vazgeçerdi insanlara.


Bob Marley
Kategori: Genel
HayatAcıBakış AçısıBakmak
Benzer Yazılar Yorumlar

Çam sakızı çoban armağanı:

 Verilen bir armağanın sunulduğu kimseye değerine uygun olmadığını ve verenin gücünün ancak buna yettiğini özür yollu anlatmak için söylenen bir söz.

Anonim (Anonymous, La-Edri)
Kategori: Deyimler
Armağan
Benzer Yazılar Yorumlar

Atomlar ve boşluktan başka hiçbir şey yoktur; geri kalan her şey sadece varsayımdır.


Demokritos
Kategori: Genel
AtomVaroluşBoşlukVarsayım
Benzer Yazılar Yorumlar

Düşmanı tanımak, tehlikeyi bertaraf etmek demektir.

Fatih Sultan Mehmed Han (II. Mehmed)
Kategori: Genel
DüşmanTanımakTedbirTehlikeBertaraf
Benzer Yazılar Yorumlar

Öğretmek, iki kere öğrenmek demektir.

Joseph Joubert
Kategori: Genel
ÖğretmekÖğrenmek
Benzer Yazılar Yorumlar

Ak gün ağartır, kara gün karartır:


 Mutlu bir yaşayış kişiyi dinç kılar, mutsuz bir yaşam ise yıpratır.

Anonim (Anonymous, La-Edri)
Kategori: Atasözleri
MutlulukMutsuzluk
Benzer Yazılar Yorumlar

Manevi bağımsızlığı için mücadele edip kazanmamış bir halkın bağımsızlığı kısa süre içinde milli marş ve bayrak fetişizmine dönüşür bu da gerçek anlamda bir bağımsızlık değildir.

Aliya İzzetbegoviç (Bilge Kral, Alija İzetbegovic)
Kategori: Genel
BağımsızlıkHalkMücadeleFetişizm
Benzer Yazılar Yorumlar

Adalet tartışmaya açıktır. Güç ise ilk bakışta tartışılmaz biçimde anlaşılır. bu nedenle gücü adalete veremedik, çünkü güç, adalete karşı çıkıp kendisinin adil olduğunu söylemişti. Haklı olanı güçlü kılamadığımız için de güçlü olanı haklı kıldık.

Blaise Pascal
Kategori: Genel
AdaletGüç
Benzer Yazılar Yorumlar

Şahin küçüktür ama turnayı havadan indirir.

Türk Atasözü
Kategori: Genel, Atasözleri
KüçümsemekKüçükBüyükRakipDüşman
Benzer Yazılar Yorumlar

Kütüphaneden...

İnsanlar arkanızdan konuşuyorsa, onlardan öndesiniz demektir.

Anton Çehov